Zielone tematy

 

Jak zmiany klimatyczne wpływają na nasze zdrowie psychiczne?

Zmiany klimatyczne to nie tylko problem środowiskowy. Według raportu “Climate change impacts on health across the life course” wydanego w 2024 przez biuletyn medyczny Journal of Global Health, wpływ globalnego ocieplenia na nasze samopoczucie zaczyna być dotkliwie odczuwalny. Coraz więcej osób przeżywa niepokój klimatyczny, nazywany też eco-anxiety. Według międzynarodowego badania przeprowadzonego wśród młodych ludzi, ponad połowa respondentów w wieku 16-25 lat czuje się bardzo lub ekstremalnie zaniepokojona zmianami klimatu. 

Zaniepokojenie zmianami klimatycznymi to naturalna odpowiedź na trudną rzeczywistość. Jednakże, choć lęk przed globalnym ociepleniem jest normalną reakcją, jego długotrwałe skutki mogą być niszczące dla zdrowia psychicznego. 

Polska nie jest wyjątkiem.

Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huragany Sandy czy Katrina w USA, prowadziły do wzrostu zespołu stresu pourazowego (PTSD) oraz fali samobójstw.

Choć w Polsce nie doświadczamy tak ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak huragany czy pożary lasów, zmiany klimatyczne dotykają nas na wiele sposobów. Wrześniowe powodzie w Europie Środkowej w 2024 roku, które zniszczyły ponad 5 tysięcy domów na Dolnym Śląsku, pokazują, jak brak przygotowania może prowadzić do zbiorowego poczucia bezsilności oraz ogromnych strat materialnych. Tego rodzaju katastrofy powinny wpływać na przyspieszenie decyzji o zintegrowanym zarządzaniu środowiskiem, którego celem jest nie tylko naprawa zniszczeń, ale także zapobieganie kataklizmom w przyszłości. Ponieważ wiemy, że podobne sytuacje mogą pojawić się ponownie bez zapowiedzi, lęk klimatyczny wcale nas nie omija.

Być albo nie być rodzicem w dobie kryzysu klimatycznego.

W skali globalnej, zmiany klimatyczne wpływają także na istotne życiowe decyzje. Narastający ruch "BirthStrike" – w ramach którego młodzi ludzie deklarują, że nie zdecydują się na posiadanie dzieci ze względu na kryzys ekologiczny – odzwierciedla frustrację z powodu braku działań rządów. Wychodzą oni z założenia, że każde dziecko urodzone dziś będzie musiało zmierzyć się z rzeczywistością, w której katastrofy ekologiczne, takie jak powodzie, huragany czy susze, są na porządku dziennym. Tak radykalne ruchy uwypuklają konieczność edukacji o ochronie środowiska i wdrażaniu rozwiązań promujących zrównoważone życie w celu ochrony bioróżnorodności.

Do czego prowadzi lęk klimatyczny i co możemy zrobić?

Niepokój klimatyczny długofalowo jest emocją niebezpieczną nie tylko dla naszego zdrowia, ale też może objawiać się poczuciem beznadziei wobec lepszej przyszłości i, co gorsza, rezygnacją z działań na rzecz klimatu. 

Pomimo, że radykalne zmiany są kwestią systemową i leżą w rękach międzynarodowej oraz państwowej polityki, każdy z nas może przyczynić się do ogólnej poprawy sytuacji. Nawet niewielkie działania, począwszy od nabywania wiedzy mogą dać już poczucie sprawczości. 

Oto kilka pomysłów na zmniejszenie lęku i niepokoju: 

  • Ogranicz czas spędzany online. Choć internet oferuje wiele zasobów i możliwości komunikacji, nadmierne pochłanianie informacji może nasilać lęk i prowadzić do tzw. “doom scrollingu”, czyli wpadania w ciąg szukania negatywnych informacji na dany temat. 
  • Ustal harmonogram czytania wiadomości, np. 10 minut rano, po południu i wieczorem, aby zdobyć wystarczające informacje, ale nie przytłoczyć się nimi. 
  • Zwracaj uwagę na media, z jakimi masz do czynienia i przede wszystkim nie traktuj instagrama jako rzetelnego źródła informacji. 
  • Wyznacz sobie limitu czasu na martwienie się, żeby nie unikać tej emocji na siłę. Kiedy poczujesz lęk, obiecaj sobie, że teraz martwisz się na całego, ale za 20 min zobowiązujesz się skupić na “tu i teraz”. 

Zrównoważona przyszłość jest w naszym zasięgu

Zmiany klimatyczne to wyzwanie naszych czasów. Choć prognozy mogą przytłaczać, mamy moc, aby coś zmienić. Zamiast wpadać w spiralę strachu, warto skupić się na działaniach, które naprawdę mają znaczenie. Edukacja i kursy, takie jak kursy dla specjalistów ds. ochrony środowiska, mogą odegrać kluczową rolę w budowaniu odporności lokalnych społeczności. Specjaliści ds. środowiska, pracując w gminach czy organizacjach ochrony przyrody, mogą wspierać zarówno lokalne inicjatywy, jak i zintegrowane zarządzanie środowiskiem na większą skalę.