Doktor nauk biologicznych, botanik i mykolog, absolwent i wieloletni pracownik Instytutu Botaniki UJ. Od najmłodszych lat pasjonat polskiej (i nie tylko) przyrody, autor lub współautor ponad 60 prac naukowych, w tym kilku opracowań o charakterze monograficznym (m. in. dotyczących zróżnicowania grzybów wielkoowocnikowych w Gorcach oraz zróżnicowania i przemian zbiorowisk półnaturalnych w Gorcach). Realizował szereg projektów naukowych dotyczących zwłaszcza zasobów rzadkich i zagrożonych roślin naczyniowych oraz grzybów wielkoowocnikowych w Polsce, a także zmian zachodzących w szacie roślinnej polskich Karpat. Współautor podręczników metodycznych do prowadzenia monitoringu siedlisk przyrodniczych Natura 2000, autor wielu opracowań o charakterze inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczych z zakresu botaniki i mykologii. Od lat współpracuje z wieloma instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. Od roku 2014 jest członkiem Rady Naukowej Gorczańskiego Parku Narodowego, a od roku 2015 również Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Opolu.
Absolwentka Wydziału Biologii na Uniwersytecie Gdańskim. Edukacja przyrodnicza od zawsze daje jej wiele satysfakcji i poczucie spełnienia. Przez 6 lat uczyła przedmiotów przyrodniczych w szkole podstawowej i liceum Montessori. Szczególnie ceni sobie wyjścia terenowe i obserwacje tego, co nas otacza. Obecnie największą radość czerpie z odkrywania przyrody z dziećmi, dlatego sporo czasu spędza w terenie m.in. organizując zajęcia terenowe dla najmłodszych. Swoimi obserwacjami i doświadczeniami dzieli się na Instagramie na profilu @przyrodnicza_mama.
Tematem inwazji biologicznych zajmuje się od 2003 r., kiedy zetknęła się z zagadnieniem IGO i połknęła bakcyla. Od tego czasu bada rozmieszczenie kaukaskich barszczy w Polsce, aktywnie poszukując tak miejsc ich występowania, jak i sposobów na efektywne zarządzanie ich inwazją.
Inicjatorka akcji Ogólnopolski Spis Powszechny Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego, na podstawie którego powstała internetowa mapa stanowisk barszczy. Współautorka opracowanych na zlecenie GDOŚ kompendiów dotyczących zwalczania inwazyjnych gatunków roślin (m.in. kaukaskich barszczy, rdestowców, niecierpków, kolczurki klapowanej), a także „Wytycznych dotyczących zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski". Autorka licznych opracowań naukowych oraz praktycznych, w tym inwentaryzacji i programów zwalczania. Pomaga w rozpoznawaniu IGO i w doborze strategii zwalczania. Swoją wiedzą dzieli się m.in. za pośrednictwem szkoleń, a także serwisu: https://barszcz.edu.pl i fanpage'u: Barszcz Sosnowskiego i Barszcz Olbrzymi w Polsce. Stale współpracuje z ośrodkami naukowymi, fundacjami i stowarzyszeniami związanymi z inwazyjnymi gatunkami obcymi, a także z gminami oraz właścicielami i zarządcami terenów objętych inwazjami.
Pracownik naukowy Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt w Instytucie
Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Inicjator projektu Łowca Obcych. Ukończył studia inżynierskie (2012-2016) i magisterskie (2016-2017) na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich (specjalizacja zwierzęta dzikie). Następnie ukończył studia doktoranckie (2017-2023) na kierunku Hodowla Zwierząt w Instytucie Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Pracę doktorską zatytułowaną „Potencjał inwazyjny epibiontów krewetek z rodzaju Neocaridina oraz metody kontroli ich ekspansji” obronił z wyróżnieniem 23 października 2023 r. Stopień naukowy dr inż. został zatwierdzony przez Radę Dyscypliny Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie 20 listopada 2023 r.
Od prawie 20 lat pracuje z krewetkami akwariowymi zajmując się głównie selekcją ich ubarwienia oraz problemami zdrowotnymi w hodowli Kumak Shrimp. Zapraszany w roli eksperta do realizacji projektów badawczych dotyczących opracowania metod kontroli IGO realizowanych przez Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, a także udziału w Państwowym Monitoringu Środowiska poprzez realizację monitoringu podlegającego ochronie raka szlachetnego. Jako jeden z ekspertów prowadzi szkolenia z zakresu IGO organizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska dla przedstawicieli parków narodowych, parków krajobrazowych, Polskiego Związku Łowieckiego, Polskiego Związku Wędkarskiego, Lasów Państwowych, Wód Polskich, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, a także pracowników naukowych zajmujących się tematyką IGO. W roku 2021 został oficjalnym delegatem Polski na Forum Naukowym ds. Inwazyjnych Gatunków Obcych przy Komisji Europejskiej, a także recenzentem ocen ryzyka dla IGO dla IAS Team. W tym samym roku za swoją działalność edukacyjną i prospołeczną został uhonorowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska tytułem Klimatycznego Człowieka Roku.
W roku 2019 zainicjowałem projekt Łowca Obcych, któremu w głównej mierze poświęcona jest niniejsza strona. W ramach Łowcy Obcych tworzę rozwiązania dla ochrony przyrody, a także promuję odpowiedzialność człowieka za gatunki obce.