RAJD DENDROLOGICZNY

Tajemnicze Ogrody Śląska – Edycja II – 2023

Rajd dendrologiczny dla absolwentów,  uczniów i sympatyków Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki.

TERMIN: 26-27 sierpnia 2023

PROWADZĄCY: dr Robert Sobolewski i dr Wojciech Zarzycki

KOSZTY UCZESTNICTWA W RAJDZIE:
- 390 zł brutto od osoby
- 350 zł brutto dla absolwentów i uczniów PSDiA
- 300 zł brutto dla osób towarzyszących (można namówić kogoś z pracy lub rodziny czy znajomych)
Koszty nie obejmują noclegu, wyżywienia i transportu.
Uczestnicy samodzielnie zajmują się organizacją transportu i zakwaterowania.

Płatność należy dokonać do dnia 31 lipca przelewem na konto 05 1090 1740 0000 0001 4686 6860

Liczba miejsc ograniczona.

Dzień 1 - 26 sierpnia  godzina 10.00 sobota

Miejsce spotkania: parking przy stadionie w Sławęcicach koło Kędzierzyna-Koźla (na Śląsku)

SPRAWDŹ NA MAPIE

1. Sławęcice, pozostałości dóbr książąt Hohenlohe-Ohringen. To tu wyhodowano jeden z popularnych w miastach kultywarów – klon ‘Schwedleri’ i do dziś przetrwały relikty wspaniałego parku.

2. Prószków – zabytkowe arboretum, tzw. Pomologia. Założone w XIX wieku w celach naukowych i dydaktycznych – tu działała jedna z pierwszych lub pierwsza na Śląsku szkoła z kierunkiem Dendrologia. Przez lata arboretum zaniedbane, wraca powoli do swojej świetności, wciąż posiadając urok miejsca zapomnianego i tajemniczego. Niektóre z okazów należą do najstarszych i największych w Polsce, a według danych historycznych w arboretum miało rosnąć 900 gatunków. Liczba ta z pewnością jest przesadzona, wciąż jednak można tam odnaleźć dziesiątki rzadkich drzew i krzewów, często niepodpisanych i rosnących w lesie.

3. Nocleg i wspólnie spędzony czas przy ognisku podczas rozmów o drzewach.

Dzień 2 - 27 sierpnia godzina 9.00 niedziela

1. Lipno – najstarsze arboretum w Polsce, którego początki sięgają 1782 roku. Przetrwały pojedyncze okazy z XVIII wieku, w tym prawdopodobnie najstarszy żywotnik olbrzymi w kraju (obwód 455 cm), tulipanowiec o obwodzie 500 cm czy zasadzony w chwili założenia parku jałowiec wirginijski (225 cm obwodu).

2. Przejazd do Brzegu, obiad

3. Spacer dendrologiczny po Brzegu, uwzględniający rzadkie i interesujące gatunki oraz odmiany występujące na tamtejszych plantach – kompleksach parków, stanowiących zagospodarowanie fortyfikacji miasta.
Poza drzewami i aspektami dendrologicznymi spacer po mieście, w tym do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego – perły śląskiego baroku oraz portalu zamkowego
z wizerunkami Piastów śląskich.

4. Godzina 17.00/18.00 zakończenie spotkania, powrót do Bielska-Białej