Wykładowca: Robert Sobolewski
Celem przedmiotu jest nabycie przez uczniów szczegółowej wiedzy z zakresu morfologii i ekologii wybranych gatunków drzew i krzewów okryto- i nagonasiennych.
Zakres materiału (wykłady i ćwiczenia w terenie):
Podczas zajęć słuchacze nauczą się:
Podczas zajęć słuchacze nauczą się:
Celem przedmiotu jest zapoznanie uczniów z czynnikami biotycznymi i abiotycznymi wpływającymi na kondycję drzew w warunkach miejskich oraz przygotowanie do wykonywania ekspertyzy dendrologicznej.
Zakres materiału (wykłady):
Podczas zajęć słuchacze nauczą się:
Celem przedmiotu jest zapoznanie uczniów z zagadnieniami związanymi z istotą lasu oraz warunkami jego istnienia, wzajemne stosunki pomiędzy lasem a otoczeniem, zespołowe życie roślin i zwierząt, typologia lasów i siedlisk leśnych, ekologiczna funkcja lasów.
Zajęcia z ekologii lasów dotyczyć będą różnych aspektów funkcjonowania lasów: świerczyn, buczyn, olszyn, jaworzyn, a także lasów z innych stref geograficznych. Omówiona zostanie kwestia wymagań siedliskowych drzew, wymagań świetlnych, wzajemnych relacji między drzewami w drzewostanie, mechanizmy powstawania odnowień naturalnych, relacje drzew (pasożytnicze, symbiotyczne itp.) z innymi organizmami - grzybami, ssakami, ptakami.
Zakres materiału: wykłady, ćwiczenia w terenie, case study.
Celem przedmiotu jest przekazanie wiedzy dotyczącej sadzenia i pielęgnacji drzew przy drodze, ich historii, funkcjach, zastosowaniu, możliwościach jej ochrony. Ponadto przygotowanie słuchaczy do kształtowania przejść przydrożnych, pielęgnowania drzew przydrożnych, rewaloryzacji historycznych alei, zarządzania zielenią przydrożną.
Zakres materiału (wykłady):
Podczas zajęć słuchacze naucza się:
Celem zajęć jest przedstawienie i nauczenie metod rozpoznawania gatunków drzew i krzewów, doboru gatunkowego oraz metod pielęgnacji. W ramach zajęć kursant nabędzie wiedzę z zakresu organizacji procesu inwestycyjnego w terenach zieleni. Będzie umiał wdrożyć dokumentację dotyczącą przedmiotu.
Zakres materiału: wykłady, ćwiczenia w terenie, case study.
Wiedza:
Umiejętności:
Cel zajęć:
Duża konkurencja przy ograniczonej ilości środków finansowych powoduje konieczność znalezienia wykorzystania znanych oraz znalezienia dodatkowych, nowatorskich sposobów promocji usług małej firmy. Praktyczna umiejętność negocjacji wykonywanych usług i wdrażania własnych rozwiązań, prowadzonych w warunkach dużej niepewności zachowań klientów, jest kluczem do przetrwania i rozwoju firmy usługowej związanej z terenami zieleni.
Zakres materiału: wykłady, ćwiczenia w terenie, case study
Umiejętności:
Celem przedmiotu jest zapoznanie kursantów z wpływem inwestycji na szanse przeżycia drzew, przedstawienie metod rozwiązania kolizji pomiędzy infrastrukturą, a drzewami oraz przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej wyceny wartości odtworzeniowej drzew.
Zakres materiału (wykład, praca w grupach):
Podczas zajęć słuchacze nauczą się:
Celem zajęć jest przekazanie słuchaczom podstawowej wiedzy z zakresu fitopatologii, omówienie najważniejszych chorób drzew i krzewów na terenach zurbanizowanych oraz procedur i możliwości diagnostycznych w przypadku określania sprawcy choroby.
Zakres materiału (wykład, ćwiczenia w terenie):
Podczas zajęć słuchacze nauczą się:
Celem zajęć jest przekazanie słuchaczom podstawowej wiedzy dotyczącej funkcjonowania grzybów w środowisku, przygotowanie do samodzielnej identyfikacji najważniejszych gatunków/rodzajów grzybów nadrewnowych mogących mieć wpływ na żywotność i statykę drzew oraz poszerzenie wiedzy na temat rzadkich i chronionych gatunków grzybów nadrewnowych.
Zakres materiału (wykład, zajęcia terenowe):
Podczas zajęć słuchacze nauczą się:
Celem zajęć jest przekazanie informacji na temat Systemu Informacji Geograficznej oraz przygotowanie słuchaczy do samodzielnego korzystania z przedstawionych podczas zajęć narzędzi.
Zakres materiału (wykład, ćwiczenia):
Podczas zajęć słuchacze nauczą się: