Wykładowcy


dr Mariusz Simka

Absolwent kierunku biologia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prace dyplomowe realizował z zakresu zoologii oraz fitosocjologii. Autor i współautor licznych inwentaryzacji i raportów oceny oddziaływania na środowisko, między innymi dla inwestycji liniowych, w tym dróg krajowych i ekspresowych. Koordynator i współautor monitoringów siedlisk przyrodniczych i gatunków w ramach projektów LIFE+ oraz na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Posługuje się m in. metodyką badań fitosocjologicznych Braun-Blanqueta, Makrofitową Metodą Oceny Rzek (MMOR) oraz Polskim Wielometrycznym Wskaźnikiem Stanu Ekologicznego Rzek (MMI_PL). Opracowywał i prowadził liczne prelekcje, wycieczki przyrodnicze i warsztaty popularyzujące naukę dla różnych grup wiekowych


Jasiek Krzeptowski Sabała

Pasjonat przyrody, absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Kocha Tatry. Od 2006 roku przewodnik tatrzański. Obecnie wykładowca na studiach podyplomowych „Edukacja przyrodniczo-leśna” organizowanych przez Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Specjalizuje się w wycieczkach przyrodniczych i edukacyjnych. Należy do Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych. Certyfikowany instruktor „interpretacji dziedzictwa kulturowego” zorganizowany przez Interpret Europe. Swoją wiedzę i doświadczenie w obszarze edukacji ekologicznej zdobywał na Uniwersytecie Colorado w obszarach chronionych USA (m.in. Rocky Mountian NP, Yellowstone NP, Badland NP).
Współautor przewodnika „Tatry i Zakopane” (Pascal, 2016), przewodnika „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko – region podhalański” (Fundusz Partnerstwa, 2020), oraz autor przewodnika „Tatry Zachodnie” (Bezdroża, 2021).

mgr Anna Chęć

Edukatorka, trenerka, animatorka, działaczka społeczna, permakulturowa ogrodniczka. Żyje, uprawia warzywa i dba o bioróżnorodność w siedlisku: Dolina Bawole Serce w Bystrej, u podnóża Beskidów, gdzie prowadzi działania edukacyjne z wykorzystaniem autorskiej ścieżki edukacyjnej „Ogrody Dla Ziemi”. Prowadzi Fundację „Świat W Naszych Rękach” działając na rzecz ekologii, odpowiedzialności społecznej, praw zwierząt, świadomej konsumpcji, lokalnych zmian i edukacji, która zmienia świat. Prowadzi warsztatownię Działaj z Chęcią. Absolwentka magisterskich studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Śląskim, kulturoznawczych (zarządzanie instytucjami kultury, media i kultura medialna) w Wyższej Szkle Administracji, Szkoły trenerskiej Meritum w Katowicach, wielu kursów i szkoleń w tym edukacji ekologicznej, prowadzenia nowoczesnych kampanii społecznych, projektowania permakulturowego (certyfikat PDC), Polsko-Amerykańskiej szkoły liderów i wielu innych. Od 17 lat zawodowo zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną w różnych tematykach (bioróżnorodność, klimat, zero waste, czyste powietrze, dobrostan zwierząt, działania obywatelskie i społeczne na rzecz zmiany). Od 25 lat aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, instytucjami, szkołami, domami kultury, urzędami miast, placówkami, kinami, firmami i osobami. Autorka i koordynatorka kilkuset projektów, programów, raportów, scenariuszy i inicjatyw. Wierzy, że „Zmiana jest możliwa. Tu i teraz z tym, co mamy. Ważny jest każdy mały krok” (motto Fundacji Świat w Naszych Rękach).


mgr Piotr Ziegler

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunkach Fizyka i Ochrona Środowiska. Specjalizuje się w inwentaryzacji miejskich emisji gazów cieplarnianych oraz w wyznaczaniu wartości ich pochłaniania w sektorze LULUCF. Od 2019 roku obrońca przyrody. Jeden z najaktywniejszych działaczy Śląskiego Ruchu Klimatycznego, w którym prowadzi akcje edukacyjne na rzecz mitygacji i adaptacji do zmian klimatycznych. Edukator ekologiczny i klimatyczny. Wielokrotnie prowadził wykłady podczas wydarzeń z zakresu szeroko rozumianej ekologii, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu antropopresji na środowisko przyrodnicze. Współzałożyciel i członek Komitetu inicjatywy uchwałodawczej mieszkanek i mieszkańców ws. Alarmu klimatycznego dla Katowic. Społeczny członek Rady ds. Jakości Powietrza przy Urzędzie Miejskim w Katowicach.


Magdalena Piotrzkowska

.