WYKŁADOWCY


dr Mariusz Simka

Absolwent kierunku biologia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prace dyplomowe realizował z zakresu zoologii oraz fitosocjologii. Autor i współautor licznych inwentaryzacji i raportów oceny oddziaływania na środowisko, między innymi dla inwestycji liniowych, w tym dróg krajowych i ekspresowych. Koordynator i współautor monitoringów siedlisk przyrodniczych i gatunków w ramach projektów LIFE+ oraz na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Posługuje się m in. metodyką badań fitosocjologicznych Braun-Blanqueta, Makrofitową Metodą Oceny Rzek (MMOR) oraz Polskim Wielometrycznym Wskaźnikiem Stanu Ekologicznego Rzek (MMI_PL). Opracowywał i prowadził liczne prelekcje, wycieczki przyrodnicze i warsztaty popularyzujące naukę dla różnych grup wiekowych.

Sebastian Piskorski

Sebastian Piskorski

Doktorant na Uniwersytecie Łódzkim, absolwent Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Od 10 lat z pasją zgłębia świat grzybów, specjalizując się w mykologii. Jego doświadczenie naukowe rozpoczęło się od badań nad grzybami nadrzewnymi i nadrewnowymi w Polsce, gdzie koncentrował się na ich ekologii oraz różnorodności. Obecnie zajmuje się badaniem grzybów związanych z bezkręgowcami, szczególnie pająkami. Posiada bogate doświadczenie w zakresie ekologii grzybów, które wykorzystuje zarówno w pracy laboratoryjnej, jak i w badaniach terenowych. Jest aktywnie zaangażowany w działalność Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, pełniąc funkcję skarbnika w Zarządzie Głównym Towarzystwa oraz rzecznika medialnego. Praca naukowa przynosi mu ogromną satysfakcję, zwłaszcza poszukiwanie rzadkich gatunków grzybów. Prywatnie dzieli pasję do natury z dwoma psami – Fomesem, nazwanym na cześć grzyba hubiaka pospolitego, oraz Timurem.

Małgorzata Półtorak

Specjalistka w dziedzinie ochrony środowiska, z wieloletnim doświadczeniem w pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju i ekologii. W swojej pracy łączy wiedzę techniczną z pasją do ekologii. Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej (1997-2002), gdzie w roku 2002 zdobyła tytuł inżyniera. W 2004 r. ukończyła studia magisterskie na Wydziale Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej w Krakowie. Nieustannie poszerza swoje kwalifikacje – w 2017 ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu nowoczesnego budownictwa drogowego na Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu oraz studia z administracji i zarzadzania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W latach 1998-2007 związana z firmą Ekosystem Śląsk opracowującą dokumentacje z zakresu ochrony środowiska tj. m.in. karty informacyjne, raporty o oddziaływaniu na środowisko, operaty wodnoprawne. Od 2007 r – do nadal związana zawodowo z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach, gdzie zajmuje się kwestiami ochrony środowiska w kontekście infrastruktury drogowej na etapie przygotowania inwestycji, budowy i eksloatacji.


Agnieszka Drapiewska

Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (UWM). Ukończyła studia jednolite magisterskie na Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa. Następnie po roku zagranicznego wolontariatu ekologicznego (Kiel, Niemcy) wróciła do kraju, aby podjąć kolejne studia, tym razem III stopnia, również w Olsztynie. Ukończyła je na Wydziale Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie broniąc pracę doktorską z dziedziny nauk rolniczych. Znaczą część doświadczenia zawodowego zdobyła pracując w Zespole Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie, a następnie w Starostwie Powiatowym w Iławie w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa gdzie zajmowała się wydawaniem decyzji na usunięcie drzew i krzewów. W ramach wykonywanych obowiązków współpracowała między innymi jednostkami samorządu terytorialnego, regionalną dyrekcją ochrony środowiska, nadleśnictwami czy Zespołem Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie, Po blisko 9 latach pracy w urzędzie znów postanowiła realizować się w Zespole Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, gdzie pracuje na stanowisku kierownika ds. edukacji, turystyki i rekreacji. Na co dzień zajmuje się nie tylko edukacją, ale również pisaniem oraz realizacją wniosków edukacyjnych i przyrodniczych. Realizacja przedsięwzięć wymaga współpracy z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska, szkołami, gminami, starostwami, nadleśnictwami, regionalną dyrekcją ochrony środowiska, stowarzyszeniami, fundacjami i in. Zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystuje również przygotowując opracowywania przyrodnicze, inwentaryzacje dendrologiczne, opinie i ekspertyzy dotyczące drzew i zadrzewienia

mgr Anna Chęć

Edukatorka, trenerka, animatorka, działaczka społeczna, permakulturowa ogrodniczka. Żyje, uprawia warzywa i dba o bioróżnorodność w siedlisku: Dolina Bawole Serce w Bystrej, u podnóża Beskidów, gdzie prowadzi działania edukacyjne z wykorzystaniem autorskiej ścieżki edukacyjnej „Ogrody Dla Ziemi”. Prowadzi Fundację „Świat W Naszych Rękach” działając na rzecz ekologii, odpowiedzialności społecznej, praw zwierząt, świadomej konsumpcji, lokalnych zmian i edukacji, która zmienia świat. Prowadzi warsztatownię Działaj z Chęcią. Absolwentka magisterskich studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Śląskim, kulturoznawczych (zarządzanie instytucjami kultury, media i kultura medialna) w Wyższej Szkle Administracji, Szkoły trenerskiej Meritum w Katowicach, wielu kursów i szkoleń w tym edukacji ekologicznej, prowadzenia nowoczesnych kampanii społecznych, projektowania permakulturowego (certyfikat PDC), Polsko-Amerykańskiej szkoły liderów i wielu innych. Od 17 lat zawodowo zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną w różnych tematykach (bioróżnorodność, klimat, zero waste, czyste powietrze, dobrostan zwierząt, działania obywatelskie i społeczne na rzecz zmiany). Od 25 lat aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, instytucjami, szkołami, domami kultury, urzędami miast, placówkami, kinami, firmami i osobami. Autorka i koordynatorka kilkuset projektów, programów, raportów, scenariuszy i inicjatyw. Wierzy, że „Zmiana jest możliwa. Tu i teraz z tym, co mamy. Ważny jest każdy mały krok” (motto Fundacji Świat w Naszych Rękach).


Mgr Anna Smolarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na kierunkach związanych m.in. z biologią i chemią oraz ochroną przyrody, a także absolwentka studiów podyplomowych „ochrona przyrody” na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Na co dzień specjalistka w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Oddziale w Żywcu, zajmująca się szeroko rozumianą ochroną przyrody w terenie górskim, w tym wykonywaniem ustawowych zadań Służby Parku Krajobrazowego na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego oraz Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Inicjatorka i realizatorka licznych projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych, w tym projektów czynnej ochrony przyrody (m.in. LIFE) oraz projektów monitoringowych. Dodatkowo zawodowo i z pasji związana z wykonywaniem badań monitoringowych w terenie oraz opracowywaniem raportów z inwentaryzacji, w szczególności gatunków ptaków strefowych oraz dużych drapieżników (wilk, ryś, niedźwiedź) a także pozyskiwaniem środków finansowych na realizację zadań przyrodniczych. Od początku przyrodniczej przygody zaangażowana w gromadzenie danych na temat walorów przyrodniczych i krajobrazowych Beskidu Małego, obecnie w projekcie dotyczącym analizy łączności pomiędzy obszarami chronionymi Beskidów Zachodnich z nizinną częścią kraju. Każdą wolną chwilę spędza w terenie, w myśl zasady, że nie ma złej pogody, trzeba się tylko odpowiednio ubrać, a w deszczową pogodę najłatwiej spotkać wilka.

Michał Kobyliński

Michał Kobyliński

Absolwent prawa i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Całą karierę zawodową, czyli od ponad 11 lat, zatrudniony w Departamencie Prawnym Ministerstwa Klimatu i Środowiska (wcześniej Ministerstwo Środowiska), obecnie na stanowisku zastępcy naczelnika wydziału. Zajmuje się legislacją krajową z zakresu ochrony przyrody i ocen oddziaływania na środowisko (koordynacja prac nad projektami ustaw i rozporządzeń i ich opiniowanie pod kątem legislacyjno-prawnym). Ponadto zajmuje się koordynacją procesu zawierania umów międzynarodowych oraz naruszeniami prawa Unii Europejskiej z zakresu ochrony środowiska.

dr Rafał Maciaszek

Pracownik naukowy Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt w Instytucie
Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Inicjator projektu Łowca Obcych. Ukończył studia inżynierskie (2012-2016) i magisterskie (2016-2017) na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich (specjalizacja zwierzęta dzikie). Następnie ukończył studia doktoranckie (2017-2023) na kierunku Hodowla Zwierząt w Instytucie Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Pracę doktorską zatytułowaną „Potencjał inwazyjny epibiontów krewetek z rodzaju Neocaridina oraz metody kontroli ich ekspansji” obronił z wyróżnieniem 23 października 2023 r. Stopień naukowy dr inż. został zatwierdzony przez Radę Dyscypliny Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie 20 listopada 2023 r.  

Od prawie 20 lat pracuje z krewetkami akwariowymi zajmując się głównie selekcją ich ubarwienia oraz problemami zdrowotnymi w hodowli Kumak Shrimp. Zapraszany w roli eksperta do realizacji projektów badawczych dotyczących opracowania metod kontroli IGO realizowanych przez Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, a także udziału w Państwowym Monitoringu Środowiska poprzez realizację monitoringu podlegającego ochronie raka szlachetnego. Jako jeden z ekspertów prowadzi szkolenia z zakresu IGO organizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska dla przedstawicieli parków narodowych, parków krajobrazowych, Polskiego Związku Łowieckiego, Polskiego Związku Wędkarskiego, Lasów Państwowych, Wód Polskich, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, a także pracowników naukowych zajmujących się tematyką IGO. W roku 2021 został oficjalnym delegatem Polski na Forum Naukowym ds. Inwazyjnych Gatunków Obcych przy Komisji Europejskiej, a także recenzentem ocen ryzyka dla IGO dla IAS Team. W tym samym roku za swoją działalność edukacyjną i prospołeczną został uhonorowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska tytułem Klimatycznego Człowieka Roku. W roku 2019 zainicjował projekt Łowca Obcych. W ramach Łowcy Obcych tworzy rozwiązania dla ochrony przyrody, a także promuje odpowiedzialność człowieka za gatunki obce.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.